• DOLAR
  3,7897
  % -0,22
 • EURO
  4,6738
  % -0,28
 • ALTIN
  161,9910
  % -0,09
 • BIST
  $11.334
  % -1,18
Çocuklarda davranış eğitiminin 3 temel adımı

Çocuklarda davranış eğitiminin 3 temel adımı

Her anne baba için hayattaki en kıymetli şey, şüphesiz ki çocuklarıdır. Ancak, bazı zamanlar çocuklar sınırları zorlayabilir, anne babalar da sabırsız davranabiliyorlar. Böyle durumlarda anne /babanın takınacağı tavır çocuğun gelişiminde çok önemli. Anne – babaların çoğu, çocuklarının istemedikleri bir şeyi yapması halinde, onu durdurmak için sesini yükseltiyor, bağırıyor. Aslında, her ebeveyn bu davranışın doğru olmadığını biliyor ancak kendilerini dinletebilmek adına bu yola başvuruyor. Uzmanlar, bağırmanın çocuğun davranışını değiştirmekte hiçbir etkisinin olmadığını söylüyor. Peki, çocukları istenmeyen davranışlardan uzaklaştırmak için aileler nasıl bir yola başvurmalı? İşte her ebeveynin izlemesi gereken 3 temel adım.

1. Çocuk yanlış bir şey yaptığında, davranışlarının nasıl ve neden değişmesi gerektiğini yalnızca bir kez söyleyin

Örneğin, çocuğunuz sürekli yataktan atlıyor ve siz bunu yapmasını istemiyorsunuz. Böyle bir durumda, sakin ama kararlı bir ses tonuyla, yataktan atlamayı bırakması gerektiğini çünkü düşmesini ve incinmesini istemediğinizi söyleyin. Yalnızca bir kere söyleyin ve sesinizi yükseltmeyin.

2. Çocuğun dinlemesi haline ona teşekkür edin, dinlemedi takdirde üst üste uyarmayın!

Çocuğunuz istemediğiniz davranışı yapmayı durdurursa, onu övün ve sizi dinlediği için teşekkür edin. Eğer hareketleri yapmaya devam ederse, üst üste uyarmayın. Bu, onların her zaman beklediği bir şey haline gelir. Bu nedenle sizi ilk uyarınızda asla dinlemeyeceklerdir.

3. Çocuğun kendi seviyesinde konuşun

Çocuğunuzla sizin aranızdaki mesafe, tartışmanın seviyesini belirler. Çocuğunuzu uyarmak için onunla göz göze gelin ve yataktan atlarken düşmesi halinde yaralanabileceğini ve çok üzüleceğinizi söyleyin. Unutmayın, anne babalar çocuklarını korumak için kurallara sahiptirler, üstün olduklarını ispat etmek için değil.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?