• DOLAR
  3,7897
  % -0,22
 • EURO
  4,6738
  % -0,28
 • ALTIN
  161,9910
  % -0,09
 • BIST
  $11.334
  % -1,18
D vitamini kısırlığa çare olabilir

D vitamini kısırlığa çare olabilir

Avusturyalı bilim insanlarınca yürütülen ve sonuçları Avrupa Endokrinoloji  Kongresi’nde sunulan çalışma, D vitamini eksikliğinin üreme fonksiyonlarında  etkili olduğunu, cinsiyet hormonlarının üretimini olumsuz etkilediğini ve tüp  bebek tedavisinin başarısını düşürebileceğini ortaya koydu.

Kongre Başkanlığını  yapan HÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız: “Çalışmalarda, D  vitamini eksikliğinin erkekteki sperm hücresinin hem üretimini hem de  olgunlaşmasını, kadınlarda da hem yumurta hücresinin hem de rahim zarının  fertiliteye hazırlanmasını, ayrıca kadınlık ve erkeklik hormonlarının üretimini  olumsuz etkilediği belirlendi.Çalışmayla D vitamini düzeyi düşük olanlarda  tüp bebek sonuçlarının daha başarısız olduğu, D vitamini takviyesiyle tüp bebek  başarısının artırılabileceği ortaya konuldu.

D vitamini eksikliğinin  giderilmesinin, erkeklerde sperm kalitesi, üreme fonksiyonu ve testosteron  düzeyleri üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteren veriler mevcut.”

Bilim insanları, D vitamini  eksikliğinin üreme fonksiyonlarında etkili olduğunu, cinsiyet hormonlarının  üretimini olumsuz etkilediğini ve tüp bebek başarısını düşürebileceğini ortaya  koydu.

Avusturyalı bilim insanlarınca yürütülen bir çalışma, D vitamini  eksikliğinin düzeltilmesinin üreme sonuçları ve hormon düzeylerini olumlu  etkilediğini ve tüp bebek başarısını artırabileceğini gösterdi. Yürütülecek geniş  çalışmalar sonrasında, vitamin D’nin, kısırlık tedavisi gören çiftler için  faydalı olabileceği öngörülüyor.

D vitamini olan besinler hangileri?

Portekiz’in başkenti Lizbon’da, 95 ülkeden 3 bin 700 katılımcının 2  binin üzerinde bildirimle yer aldığı Avrupa Endokrinoloji Kongresi’nin  başkanlığını yapan hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.  Dr. Bülent Okan Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kongrede endokrinoloji  alanında çok sayıda yeni çalışmanın bilim camiasıyla paylaşıldığını söyledi.

Ele alınan konulardan birinin “üreme fonksiyonlarında D vitamininin  etkisi” olduğunu ifade eden Yıldız, D vitamininin güneşlenme ile vücut tarafından  üretilen bir hormon olduğunu ayrıca yağlı balık, yumurta gibi yiyeceklerle  alındığını ve vücuttaki kalsiyum fosfor dengesini kontrol ettiğini anlattı.  Yıldız, D vitamini eksikliğinin, birçok sağlık sorunuyla ilişkili olduğunu dile  getirerek, bunlar arasında kalp-damar hastalıkları ve kanserin bulunduğunu  söyledi.

Son verilere göre Avrupa toplumlarında yüzde 80’e varan oranlarda D  vitamini eksikliği bulunduğunu aktaran Yıldız, bunun özellikle sağlıksız ve  hareketsiz yaşam sürenlerde daha fazla olduğunu bildirdi. Obezite sıklığı  artarken vitamin D düzeylerinin de düştüğünün altını çizen Yıldız, “Son yıllarda  yapılan gözlemler, D vitamini eksikliğinde, kadın ve erkeklerde üreme  fonksiyonunun bozulduğunu ortaya koyuyor. Çiftler arasında yüzde 15’lere varan  sıklıkta görülen kısırlıkla ilişkili nedenlerden biri olarak vitamin D eksikliği  gösteriliyor.” dedi.

“D vitamini, kısırlık tedavisi için fayda sağlayabilir”

Prof. Dr. Yıldız, D vitamininin özellikle erkeklik hormonu olan  testosteron ile ilişkisinin bilindiğini belirterek, yeni yapılan çalışmalarda D  vitamininin tedaviyle yerine konulmasıyla, kadınlarda ve erkeklerde üreme  fonksiyonu ve fertilitenin iyileştirilip iyileştirilmediğinin sorgulandığını  söyledi.

Avusturyalı bilim insanlarınca yürütülen ve ilk sonuçları Avrupa  Endokrinoloji Kongresi’nde açıklanan çalışmaya ilişkin bilgi veren Yıldız, şu  değerlendirmede bulundu:

“Yeni yapılan bir çalışmayla, D vitaminin kadın ve erkek kısırlığında  etkisi araştırıldı. Bu kapsamda, kontrollü bir seri çalışma hala yürütülüyor.  Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, D vitamininin kısırlığın değişik yönleri ile  ilişkili olduğu ortaya kondu. Çalışmalarda, D vitamini eksikliğinin, erkekteki  sperm hücresinin hem üretimini hem de olgunlaşmasını, kadınlarda da hem yumurta  hücresinin hem de rahim zarının fertiliteye hazırlanmasını, ayrıca kadınlık ve  erkeklik hormonlarının üretimini olumsuz etkilediği belirlendi.

Bunun dışında D  vitamini düzeyleri düşük olanlarda tüp bebek sonuçlarının daha başarısız olduğu,  D vitamini takviyesiyle tüp bebek başarısının artırılabileceği ifade edildi. Aynı  şekilde, D vitamini eksikliğinin giderilmesinin, erkeklerde de sperm kalitesi,  üreme fonksiyonu ve testosteron düzeyleri üzerinde olumlu etkisi olduğunu  gösteren veriler mevcut.”
Çalışmaların bir üst seviye getirilerek devam ettiğini dile getiren  Yıldız, D vitamini eksikliğinin üreme fonksiyonu için bir risk faktörü olduğunun  gösterildiğini dile getirdi.

Yıldız, “Şimdi hem aradaki neden-sonuç ilişkisinin belirlenmesi hem de  kadın ve erkeklerde üreme fonksiyonları üzerinde olumlu etki sağlayabilmek için  hangi dozda ve ne kadar süreyle D vitamini verilmesi gerektiği inceleniyor. Bu  konudaki geniş çalışmaların sonuçlarına göre D vitamini kısırlık tedavisi gören  çiftlerde yararlı bir seçenek olarak yer alabilir.” sözlerine yer verdi.

D vitamini eksikliğini gideren besinler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?