• DOLAR
  3,7897
  % -0,22
 • EURO
  4,6738
  % -0,28
 • ALTIN
  161,9910
  % -0,09
 • BIST
  $11.334
  % -1,18
Gerçek dostluk nedir

Gerçek dostluk nedir

İnsan hayatı sorumluluklarla doludur. Ders çalışma, iş, aile… Hayatın stresine karşı, iyi arkadaşlar adeta sığınak gibidir. Ancak tüm arkadaşlıklar güven içerisinde ilerlemiyor. Peki gerçek arkadaşlık nedir? Bir dostluğun sahte oluşu nasıl anlaşılır? Bu haber, arkadaşlıklarınızın gerçek mi sahte mi olduğunu anlamanıza yardım edecek.

Kendinize karşı dürüst olun

Her ilişkide açık görüşlü olmak zordur, buna arkadaşlıklar da dahil. Dostlarımız bize yanlış yaptığında bile, onlar için bazı mazeretler bulabiliriz. Ama sonuçta, kendimize karşı dürüst olmalıyız ve ‘Gerçekten bu arkadaşlığa değer veriyor mu?’ sorusunu sormalıyız.

Zararlı arkadaşlıklar

Herkes, arkadaşlıklara verdiği emek ve zamanın karşılığını görmek ister. Dostluğunuzun verimli olup olmadığını kontrol etmek için bu kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Çıkar arkadaşlığı

Eğer arkadaşlarınız sizi yalnızca ihtiyaç duyduklarında arıyor, diğer zamanlarda umursamıyorlarsa buna arkadaşlık demek biraz zor. Bu tür ilişkiler arkadaşlık anlayışınıza zarar verir ve sizi huzursuz eder.

Kötü özellikler

Uzak durmanız gereken insanların ortak özellikleri bellidir. Yalan söyler ve dedikodu yaparlar. Hepimiz bu insanların tehlikeli olduklarını biliyoruz. Yalancılar. Dedikodular. Hepimiz, bu insanların tehlikeli olduğunu biliyoruz. Bu tür kişilerle arkadaşlık kurmaktan mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekir. Bazen, kötü dostlukların bize verdiği zararlardan haberdar olamayabiliriz. Ancak hayal kırıklığıyla sonuçlanan her dostluk, insanın değer algısından çok şey götürür.

Gerçek dostluk

Gerek dostluk, ilgi ve emek ister. Temeli bağlılıktır. Dostlar kendilerini birbirlerine karşı sorumlu hissederler. Bu nedenle, eğer gerçek bir dostla karşı karşıyaysanız, özveride bulunmalı ve çaba göstermelisiniz. Zamanınızı ve olanaklarınızı feda edebileceğiniz bir dostluk, çok kıymetlidir. Günümüz toplumu, fedakar olmayı değil egoist olmayı özendirse de içten bir muhabbetle birbirine bağlı arkadaşların varlığı, bütün bu modern hastalıkların üstesinden gelmeye yetecektir.

Gerçek bir arkadaşlık, iletişim kurmayı gerektirir. Sohbet etmeyi, paylaşmayı, dinlemeyi ve düşüncelere saygı göstermeyi. Bu kriterleri hep göz önünde tutmak gerekir. Zaman zaman arkadaşlıklarda, öğüt vermek ve hataları düzeltmek gerekebilir. Vefalı bir dost, bu konuda arkadaşına yol gösterme sorumluluğu taşır.

Bir arkadaşımızla yakınlaştıkça, onun hatalarını da görürüz. Bu, hiç kimsenin mükemmel olmadığını gösterir. Bu nedenle, dostlarımızın kusursuz olmalarını beklemek gerçekçi bir eğilim değildir. Güzel niteliklere değer vermek ve hataları görmezden gelmek, o arkadaşlığı yüceltecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?