• DOLAR
  3,7897
  % -0,22
 • EURO
  4,6738
  % -0,28
 • ALTIN
  161,9910
  % -0,09
 • BIST
  $11.334
  % -1,18
İç dudak sarkmasına çözüm: Labioplasti ameliyatı

İç dudak sarkmasına çözüm: Labioplasti ameliyatı

Kadın genital organının dışta kalan kısmına vulva denir. Vulva ise dış dudaklar, iç dudaklar, klitoris, idrar deliği bölümlerinden oluşur. Genital organın içte kalan kısmı ise vajinadır. Ülkemizde cinsel konular tabu olduğu için özellikle kadınlar kendi vücutlarını tanımaz ve sorunlarını tarif edemezler. Kendi kendilerine üzülür dururlar. Bu yazılarla konu hakkında sizleri bilgilendirmek ve yol göstermek amacındayız.

Genital bölge sorunlarından birisi olan iç dudak sarkması hakkında bilgi aldığımız estetik cerrahi uzmanı Op. Dr. Defne Erkara labioplasti ameliyatı ve sonuçlarını anlattı.

İç dudak sarkması nedir

Normalde vulva dış dudaklarının içinde kalan ve korunan iç dudaklar ( küçük dudak ) bazen doğuştan genetik olarak, bazen de doğum veya başka travmatize edici etkenlerle sarkabilir, büyüyebilir veya deforme olabilir. Asimetri de olabilir. En çok yaptığı rahatsızlık kendini beğenmeme, partnerinden utanma, özellikle dar giysi giyince o bölgede kabarıklık olmasıdır. Cinsel ilişki sırasında iç dudakların vajinaya doğru kıvrılması ile ağrı hissedenler de mevcuttur. Bilhassa mayo ve bikini giymek kişiyi zorlar. Ayrıca mukoza yapısındaki iç dudak dokusu iç çamaşıra sürtünerek tahriş olabilir ve enfekte olabilir.

Labioplasti ameliyatı

Daha önce iç dudak diye bahsettiğimiz genital organ bölümünün tıbbi adı labium minustur. İç dudak sarkması tedavisi için yapılan ameliyata da iç dudak estetiği ya da labioplasti ameliyatı denir. Çoğunlukla lokal anestezi ile yapılmasına rağmen hassas kişilerde genel anestezi de uygulanabilir. Bazen de bilinçli sedasyon dediğimiz yöntem kullanılabilir. Operasyon yarım saat içinde biter. Labioplasti öncesi sonrası arasındaki fark hemen belli olduğu için kişi hemen mutlu olur. Kızlık zarına bir zararı yoktur. Sonradan doğuma, cinsel ilişkiye, orgazma engel olmaz. Eğer vajina darlığı sorunu da varsa vajinoplasti ve labioplasti bir arada yapılabilir.

Operasyonun ertesi günü kişi normal hayatına devam edebilir. Duş alınabilir. Ama havuz, sauna gibi aşırı ıslak ve sıcak ortamlardan 3 hafta, cinsel ilişkiden de yine 3 hafta uzak durmak gerekir. Dikişler eriyen tarzda olduğu için dikişi alımı yoktur.

Komplikasyonlar

Bir labioplasti prosedürünün tıbbi komplikasyonları nadir olmakla birlikte görülebilen komplikasyonlar kanama, enfeksiyon, labiyal asimetri, kötü yara iyileşmesi, yetersiz düzeltme, aşırı düzeltme olabilir ve revizyon cerrahisi gerektirebilir. Sızıntı tarzında kanama olması normaldir. Adet kanamasından daha fazla değildir. Konfor için normal hijyenik ped kullanılabilir. Dokuları şişirmek ve uyuşturmak için kullanılan lokal anestezik madde ve yapılan kesinin neden olduğu ödem, şişlik normaldir. Nadiren hematom dediğimiz içeride kan toplanması görülebilir. Ayrıca artmış enfeksiyon riskini azaltmak için adet görürken uygulanmamalıdır. Koruyucu antibiyotik verilebilir.

Detalı bilgi için Defne Erkara’nın http://www.defneerkara.com/labioplasti.html sayfasına başvurabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?