• DOLAR
  3,7897
  % -0,22
 • EURO
  4,6738
  % -0,28
 • ALTIN
  161,9910
  % -0,09
 • BIST
  $11.334
  % -1,18
Tarihte yapılmış en garip diyetler

Tarihte yapılmış en garip diyetler

Sıvı ile beslenmekten tutun da sadece salatalık tüketmeye kadar birçok diyet var. Bu garip diyetlerin sadece modern çağa ait olduğunu düşünmeyin. Eski çağlarda da kilo verme yöntemleri deneniyordu ve bu çözümler ölümcül olabiliyordu…
Tarihte yapılmış en garip diyetler

Canlı solucan yemek (20.yy – 1950)

Canlı solucan yutarak, soluncanların bağırsaklarda kalan sindirilmiş yemekleri tüketmelerini sağlamak ne kadar garip olsa da yine Viktorya döneminde gerçekleşen garip kilo verme yollarından biri… 

Oluşan parazitler, 30 cm uzunluğuna ulaştıklarında vücudun diğer bölgelerinde de tüketime başlayıp beslenme yetersizliğinden ölüme sebebiyet verebiliyordu.

Tarihte yapılmış en garip diyetler

Uyuyan güzel diyeti (20.yy)

Her ne kadar insanlar uyurken acıkamıyor ya da yemek yemiyor olsa da  bu diyet kesinlikle yapılmaması gerekenler listesinde. 

Çünkü bu yöntemde kalori alımını azaltmak için günün büyük kısmını uyuyarak geçirmek gerekiyor.  Bu da sağlığınız için ciddi sorunlara yol açabilir.

Tarihte yapılmış en garip diyetler

Sürekli Çiğnemek (20. yy)

Daha bilinen adıyla, çiğne ve tükür diyeti. Bu tuhaf diyette, adından da anlaşılacağı gibi yemek ağızda dakikalarca çiğnedikten sonra tükürülüyor.

Çiğneme diyetinin öncüsü,  bu şekilde 20 kg verdiğini iddia eden Horace Fletcher isimli bir Amerikan. Fletcher eğer yemekler sadece sıvı olarak tüketilirse, kalori alınmayacağını düşünüyordu.

Bu diyeti deneyenler arasında John D Rockefeller da var.

Tarihte yapılmış en garip diyetler

Sirke diyeti (1800)

Romantik Dönem şairi Lord Byron’ın günlüğünde belirttiği üzere sirkenin içindeki asitler açlığı bastırıyordu bu yüzden günde tek bir öğün tüketmenin dışında sadece sirke ve su tüketiyordu. 

Byron hayranları kadınlar ise bu teori ortaya çıkar çıkmaz sirke tüketimine başladı ve sirke diyeti ortaya çıktı.

Lord Byron, kadınları salata ya da balık harici yemek yerken görmenin ayıp olduğunu savunuyordu.

Tarihte yapılmış en garip diyetler

Nemsiz yerlerde yaşamak (1700)

Bir dönem bilgini bataklık çevresi gibi nemli yerlerde yaşamanın şişmanlatacağını düşünüyordu. Bu yüzden olabildiğince az nem alan yerlerde yaşamanın zayıflatacağını dolayısıyla  daha kuru yerlerde yaşanması gerektiğini savunuyordu.  pembenar.com ˆzel haberidir(pmb)

Tarihte yapılmış en garip diyetler

Hollywood diyeti (1930)

1930’dan beri üzümlerin kalori yakmada çok başarılı bir meyve olduğu söyleniyor. Bu yüzden her öğünle birlikte üzüm yemek kalori yaktığına inanılsa da sonralarında bu durumun gerçek olmadığı ortaya çıktı ve üzüm ünvanını ananas gibi başka meyvelere devretti.

Tarihte yapılmış en garip diyetler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?