• DOLAR
  3,7897
  % -0,22
 • EURO
  4,6738
  % -0,28
 • ALTIN
  161,9910
  % -0,09
 • BIST
  $11.334
  % -1,18
Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı?

Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı?

Yaz aylarında sağlıklı saçlarınızla parıldamak istiyorsanız Saç Gurusu Serkan Bozkurt’un sizin için birkaç önerisi var.
Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı?

Tatilde saç bakımı 

Güneş, kum ve deniz herkesin hakkı. Aşırı güneş, tuzlu ve klorlu sular saçlarımız için açık bir tehdittir. Aşırı güneşte kalan saç nemini kaybeder ve sonucunda ise çabuk bir şekilde kırılmaya başlar. Bu süre ne kadar uzarsa saç renginiz de o oranda değişecektir. 

O yüzden özellikle öğlen saatlerinde aşırı güneşte durmamaya dikkat edin. Zorunlu kalınan durumlarda ise hava alan şapkalar tercih edin ve sık sık saçınız havalandırın. Deniz ve havuza girdikten sonra hızlı bir şekilde saçınızı yıkayın. Uzun süre saçınızda kalan tuzlu su ve klor, ciddi saç kayıplarına neden olur.

Yazın saçlar ister istemez nem kaybına uğrar. Bu yüzden özellikle yaz aylarında kabak çekirdeği, badem gibi kuruyemişler tüketerek saçınızın nem dengesini koruyabilirsiniz.

Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı?

Kurutma makinasından uzak durun

Saç kurutma makinaları saçın nem dengesini bozan bir numaralı düşmandır. Saçlarımızı yıkadıktan hızlı kurutma için kullanılan kadınların da “fönsüz sokağa çıkmam” düşüncesinin mahsulü olan saç kurutma makinalarının keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin. Hızlı bir şekilde kuruyan saç şoka girer, ani ısı değişikliği saçta direnç kaybına, saç derisinde ise nem kaybına sebep olur. 

Banyoda saçlarınızı yıkarken sıcak su kullanmayın. Mümkünse ılık suyla yıkamaya dikkat edin. Banyodan sonra bir havlu yardımıyla hafif bastırarak kurulama yapın. Nemli olan saçı oda sıcaklığında kurumaya bırakın. Argan, hindistancevizi, zeytinyağı yada badem yağı gibi doğal yağlar ile saçlarınıza hafif masaj yapın.

Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı?

Kozmetikten uzak durun

Size kötü bir haberimiz var, hiçbir şampuan ve krem giden saçın yerine yenisini getirmez. Kozmetik ürünlerden uzak durun. 

Kullandığınız her kozmetik ürün saçın yapısını ve direncini zamanla bozar, zaman içerisinde dökülmesine hatta yok olmasına sebep olur. Yediğiniz besinler saç sağlığına direkt etki eder. Ayrıca saç sağlığınız için kontrollü bir şekilde spor yapmak son derece faydalıdır.

Yaz aylarında saç bakımı nasıl olmalı?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?